لامپ های فوق کم مصرف LED مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

لامپ های فوق کم مصرف LED  در رنگ ها و توان های مختلف 1W / 3W / 5W / 9W / 15W /  25W  / …  و با گارانتی 3 ساله توسط پرتونگار عرضه و اجرا می شوند. هم اکنون با بالا رفتن هزینه های انرژی استفاده از اینگونه منابع مقرون به صرفه شده و در میان مدت هزینه اولیه بالاتر آنرا پوشش میدهد. همچنین ظاهر ظریفتر و زیباتر و عدم انتشار اشعه ماورا بنفش از مزایای آن است.یکی از مهمترین بخش های لامپ که به رویت خریدار هم نمیرسد ،منبع تغذیه یا همان درایور لامپ است که در لامپهای تولیدی پرتو نگار از درایور صنعتی برند Mean Well و ثبات ولتاژی بالا استفاده می شود .این باعث افزایش عمر مفید لامپ ال ای دی و کاهش مصرف برق به لحاظ راندمان بالاتر درایورهای صنعتی نسبت به انواع معمولی است.

 

نورپردازی داخلی سقف یک مرکز تفریحی با استفاده از 5000 منبع یک وات - کلیه لامپها به یک سیستم رقص نور پر قدرت متصل شده اند .

لامپ ال ای دی


لامپهای LED نصب شده زیر رمپ های مجتمع تجاری تهران پالادیوم با درایور صنعتی - مصرف پایین انرژی و طول عمر بالا

 

لامپ LED (ال ای دی ) چیست؟  

مخفف کلمه Light emitting diod به معنی دیود (یکسو کننده) ساتع نور می باشد. به عبارت ساده تر ،قطعه ایست که جریان برق را یکسو کرده و نور با طول موج در محدوده مریی از آن خارج می شود.زمانیکه ولتاژ مناسب به پایه های لامپ متصل می شود، الکترونها انرژی را بصورت فوتون آزاد می کنند.ساختار یک چراغ ال ای دی ساده بصورت زیر است:

LED-parts

 


در قدیم از لامپهای  LED در لوازم صوتی و تصویری و بعنوان چراغ سیگنال برای نمایش روشن و خاموش بودن سیستم و عملکردهای آن استفاده میشد . مسئله دیگر تک رنگ بودن آنها بود که از محفظه های پلاستیکی رنگی برای تغییر رنگ نور استفاده میشد . اما امروزه با تغییرات فیزیکی در مواد تشکیل دهنده بخش ساتع نور و کنترل طول موج خروجی ،انواع رنگها با دقت بسیار بالا توسط لامپهای ال ای دی تولید می شود.همچنین با استفاده از لنز های مختلف می توان نور را در جهت خاص هدایت نمود که آنرا برای استفاده به عنوان منبع روشنایی مناسب می کند.بنابر این لامپهای ال ای دی هیچگونه پرتو فرابنفش و زیر قرمز تولید نمیکنند و از این جهت بسیار ایمن هستند. از نظر فیزیکی هم لامپهای LED بسیار مقاوم بوده و با ضربه آسیب نمی بینند.

برخی از مزیتهای لامپهای LED به ترتیب زیر است : 

1- طول عمر بالا(Life time) . لامپهای ال ای دی مدت بسیار بیشتری از هر نوع چراغ دیگر کار می کنند و حدود 50 تا 60 هزار ساعت عمر مفید دارند. 

2- بازدهی بالا (Lumen/Watt) . نسبت نور تولیدی به انرژی مصرف شده در لامپهای LED بسیار بالاست.واحد شدت نور با لومن تعریف می شود و واحد توان الکتریکی وات است. بنابراین در تعریف بازدهی یک لامپ میزان نور تولید شده بر حسب لومن تقسیم بر توان مصرفی بر مبنای واحد وات مد نظر است.ال ای دی های امروزی بازدهی حدود 90 تا 140 لومن بر وات دارند که این عدد بسیار بالاتر از لامپهای رشته ای التهابی یا کم مصرف و یا هر نوع منبع روشنایی دیگر است.

3- تاخیر در روشن شدن (Response time).چراغهای LED به محض برقراری جریان الکتریکی روشن شده و تاخیر آنها 20nS یا 20 نانو ثانیه است.و این زمان 15 میلیون بار سریعتر از روشن شدن یک لامپ متال هالید است. در چراغهای متال هالید این زمان 5 دقیقه است.همچنین لامپهای متال هالید در صورت خاموش شدن زمانی را حدود 4 دقیقه برای خنک شدن و حدود 5 دقیقه برای رسیدن مجدد به حداکثر روشنایی نیاز دارند.

4- روشن و خاموش شدن لامپهای LED هیچ آسیبی به آن نمی رساند بطوریکه میتوان آنرا میلیاردها بار و بصورت مداوم خاموش و روشن کرد بدون اینکه تاثیری روی طول عمر آن داشته باشد. 

 

لامپ-led

5- کنترل شدت روشنایی : شدت نور لامپهای LED به سادگی امکان پذیر است. این کار هم بصورت آنالوگ و با کاهش سطح ولتاژی و هم بصورت دیجیتال با کنترل پهنای پالس PWM قابل انجام است. این امکان در اکثر میکرو کنترلر های موجود در بازار وجود دارد و قابل استفاده است.

6- تنظیم زاویه تابش : از نقاط قوت لامپهای ال ای دی است . به دلیل امکان نصب انواع لنز ها روی چراغهای LED زاویه پرتاب نور از آنها کاملا قابل کنترل بوده و بسته به محلی که چراغ یا پروژکتور یا والواشر بناست آنجا را روشن کند ،قابل تعویض می باشد. این امکان در انواع دیگر منابع روشنایی به این گستردگی و سهولت وجود ندارد.

7- یکی از مزیتهای لامپهای LED برابر بودن جریان راه اندازی و جریان عملکرد دائم آنهاست . به این معنی که جریان و توان مصرفی لامپهای LED از لحظه روشن شدن یکسان است . مثلا لامپ گازی 400 وات در 5 دقیقه اول روشن شدن جریانی حدود 7 آمپر نیاز دارد تا به حرارت لازم برسد و پس از این مدت جریان عبوری کاهش می یابد. و این به معنی نیاز به تجهیزات تغذیه قویتر ،تابلو برق قویتر و هزینه های بیشتر است.

8- تقریبا همه لامپها به جز LED با گذشت زمان دچار افت شدت نور می شوند و این بدلیل تغییر در مشخصات فیزیکی آنهاست اما چراغهای LED این مشکل را ندارند و در تمام مدت استفاده نور یکسان و ثابتی دارند.

9- 

 
پرژکتور led | والواشر | نئون فلکسی | پروژکتور متال هالید | تیوب LED | ریسه ال ای دی | پیکسل LED رشته ای | صفحه نمایشگر ال ای دی | پیکسلهای LED روکار | چراغهای سولار | طراحی نورپردازی | نورپردازی نمای ساختمان | نورپردازی ساختمان | نورپردازی